| Malmö, torsdagen den 13 februari 2003, kl. 19:35: |
Hej.
Jag har bara några fråger angående bibelen.
den första lyder som följande:
1) vart står det om prästernas roll i kyrkan i bibeln?
2) Om gud älskar oss och vill att alla ska bli älskade, varför är kristna imot att addobtivbarn får kärlek av två personer som kommer att älskadom väldigt mycket, om tex föräldrarna är två kvinnor eller två män?
3) Jesus var ju en väldigt spartansk mann, och man ska ju hälst följa hans exempel, varför är det så att präster får leva i lyx, dom kan ju knappast känna hur dom som har sämst i samhället har det?
3) om jag helt hypotetiskt skulle vara världens snällaste människa, jag räddar liv är osjälvisk och allmänt Super, men inte accepterar jesus i mitt hjärta, får jag komma till himmlariket?
kan ni vara snälla och skicka svaret till min e-mail addr.
| SVAR, torsdagen den 13 februari 2003, kl. 20:29: |
1) vart står det om prästernas roll i kyrkan i bibeln?
Svar: Enligt Nya Testamentet är alla pånyttfödda kristna "präster" inför Gud, dvs vi kan alla vara förmedlare av Guds gåvor och välsignelser till mänskligheten (1 Petr. 2:9). Gamla Testamentets prästsystem är utspelat och gäller inte längre (Hebr. 7:11-28). Att kyrkosystem med medeltida anor fortfarande håller fast vid det förflutna är tragiskt och visar bara att religion är en sak och den sanna tron en annan.
I fria väckelsekristna församlingar följer man NT och har inga präster, men väl förkunnare. Dessa har ingen särställning inför Gud. Däremot brukar sådana som sökt Guds kallelse och blivit rikt begåvade av honom gärna bli förkunnare, vilket ju bara är naturligt.
2) Om gud älskar oss och vill att alla ska bli älskade, varför är kristna imot att addobtivbarn får kärlek av två personer som kommer att älskadom väldigt mycket, om tex föräldrarna är två kvinnor eller två män?
Svar: Barn behöver en far och en mor att lita på och se upp till.
3) Jesus var ju en väldigt spartansk mann, och man ska ju hälst följa hans exempel, varför är det så att präster får leva i lyx, dom kan ju knappast känna hur dom som har sämst i samhället har det?
Svar: Detta gäller givetvis alla förkunnare, i den mån det förekommer. I Sverige är det nog ändå ganska sällsynt. I övrigt har du rätt. Sök dig till kristna som följer Jesu exempel.
Man måste också komma ihåg att inget "företag" kan drivas utan pengar, och att pengar inte är något fult i sig. Jesus använde sig av pengar och gåvor, han hyrde lokaler, båtar och nyttjade de medel som samhället erbjöd, så långt som det var riktigt inför Gud.
4) om jag helt hypotetiskt skulle vara världens snällaste människa, jag räddar liv är osjälvisk och allmänt Super, men inte accepterar jesus i mitt hjärta, får jag komma till himmlariket?
Svar: Eftersom frågan är hypotetisk ställer jag en mothypotes: Jag tror inte du kan vara en sådan människa utan att också känna sympati för Jesus, det han förkunnade och det liv han levde. Steget därifrån till att acceptera honom i sitt hjärta är inte långt och borde vara en följd av det förra. Gott dras till gott, eller hur?
___
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |