HUR VET MAN ATT GUD FINNS?

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: GUD: HUR VET MAN ATT GUD FINNS?
, torsdagen den 16 mars 2000, kl. 13:53:


Mari
(torsdagen den 16 mars 2000, kl. 13:53)

Hur vet man att Gud finns?

, onsdagen den 22 mars 2000, kl. 03:28:


SVAR
(onsdagen den 22 mars 2000, kl. 03:28)

MARI: Det vet man genom tron. "Sade jag dig icke, att om du trodde, skulle du få se Guds härlighet?" (Joh. 11:40)
Tron är det naturliga tillståndet, tvivel är onaturligt. Sluta tvivla, så får du se.
___

, tisdagen den 04 april 2000, kl. 13:28:


danne
(tisdagen den 4 april 2000, kl. 13:28)

kan vi anklaga och döma GUD?

, måndagen den 10 april 2000, kl. 04:10:


SVAR
(måndagen den 10 april 2000, kl. 04:10)

DANNE: Naturligtvis inte.

"Ve dig som vill gå till rätta med din Skapare, ja, ve dig, du skärva bland andra skärvor av jord!" (Jes. 45:9)
___

, söndagen den 09 april 2000, kl. 18:33:


patrick
(söndagen den 9 april 2000, kl. 18:33)

Hur bevisar man att Gud finns på ett så konkret sätt som möjligt men ändå ur en Kristen synvinkel?

, tisdagen den 11 april 2000, kl. 22:39:


SVAR
(tisdagen den 11 april 2000, kl. 22:39)

PATRICK: Genom att bli ett redskap åt Gud. Låt Jesus göra sina gärningar genom dig. Bli fylld av Anden, var frimodig, be för de sjuka, lös de bundna, och låt världen få höra evangeliet.
___

katti glanshammar, måndagen den 26 januari 2004, kl. 09:02:

måste man tro på gud? /katti

malmström, måndagen den 26 januari 2004, kl. 09:04:

hej ja är en kristen person som har problem med synen! men ja vet inte riktigt om ja tror på gud! måste man det? kram

SVAR, måndagen den 26 januari 2004, kl. 18:10:

Man kan säga så här: Om ni vill komma till himlen, så måste ni tro på Gud och Jesus. Men detta "måste" behöver inte kännas som ett tvång. Vi måste äta också, men det gör vi ju gärna eftersom mat brukar smaka gott.
Så är det med Gud också. När man upplever Jesus i sitt hjärta så "smakar" det härligt, man får glädje, frid och kraft.

Man får också uppleva Guds hälsokraft när man tror på Jesus. När tron har blivit stark kan den besegra alla sjukdomar och problem. För Gud är ingenting omöjligt.
___

Lazarus, onsdagen den 26 januari 2005, kl. 22:56:

Hej!

Detta är antagligen en klassisk fråga/logisk nöt:

Om man förutsätter att Gud är allsmäktig så borde han kunna skapa en sten av sådana gigantiska mått att han efter dess tillblivelse inte ens själv förmår rubba den. Innebär det att Gud berövar sig sin egen allsmäktighet genom att endast besitta potential att skapa en sådan sten. Är Gud överhuvudtaget allsmäktig?

Per hk, måndagen den 11 april 2005, kl. 01:08:

Hur vet jag att Gud finns men vill få en
bekräftelse på nåt sätt?

Återkom inte med samma replik att det
gör man genom tron. Det är ingen förklaring än
bara påstående från tomma luften.

Björn, onsdagen den 19 juli 2006, kl. 17:36:

Varför är gud så blyg? Jag menar, varför kan han inte låta sin stämma dundra över hela mänkligheten och verkligen tala om att han finns på riktigt? Det vore väl en baggis? Bibeln räcker inte som bevis för mig. Varför begär gud att vi skall kasta förnuftet över bord och okritiskt tro? Är det inte rimligt att även vi logiska och intelligenta människor får lite bevis innan vi sväljer en hel livsstil med hull och hår? Vad har gud emot förnuftigt ifrågasättande, som brukar vara så sunt i vanliga fall?

SVAR, torsdagen den 20 juli 2006, kl. 14:01:

Jag skulle tro att Gud finner nöje i att dölja sig för stöddiga och övermodiga människor. För dem är universum så gudlöst han kan göra det, tills den dag de skall förklara sina liv inför honom.

"Gud står emot de högmodiga, men de ödmjuka giver han nåd." (Jak. 4:6)

"Men du, HERRE, ler åt dem; du bespottar alla hedningar." (Ps. 59:9)


Kontentan av vad jag säger är alltså att en människa bör vara så vis att hon själv inser, utan himladunder och skriverier på näsan, att Gud finns och är skaparen av oss och hela universum.

Vill du inte inse det så ler Gud åt dig och låter dig leva som du själv vill, tills du är så fast i synden att du tillhör djävulen för evigt.

Sorry men så allvarligt är det. Det handlar om lite mer än att se med sina ögon. Det är människans inre som skall väckas, och när vi "ser" Gud därinne, då kommer vi också att få se, känna, höra och förstå hans kraft och att han är verkligare än vad vi kan föreställa oss.

Vissa säger: Jag vill ha bevis. Men vad nyttar bevis till om ditt hjärta är hårt? Antagligen kommer du bara att försöka förneka bevisen också, förutom att du redan förnekat allt ditt samvete säger dig.
Å andra sidan, om du låter ditt samvete leda dig och du går stegvis framåt på den vägen, så kommer Guds existens att framstå klarare och klarare, tills du med din inre människa, som är den som verkligen räknas, kommer att "se" den osynlige Guden och känna hans vilja och erfara hans oerhörda frid, i Jesus Kristus.
___

Johan, fredagen den 28 juli 2006, kl. 15:30:

Men på bronsåldern (om man läser Bibeln) så hade ju Gud inga problem att bevisa sin existens, med brinnande buskar och som i tävlingen mellan Baals profeter och nån av Guds egna profeter (kommer inte ihåg vem). Borde inte dagens människor också få lite bevisning, som dom på bronsåldern tydligen fick?

SVAR, tisdagen den 01 augusti 2006, kl. 00:07:

Till att börja med kan man ju se att dem Gud bevisade sin existens för i exemplen du nämner, är de som redan hade en gryende tro på honom - den unge Moses, och det tvekande israeliska folket. För baalsprofeterna bevisade Gud inget annat än att deras dom väntade dem, och den kom ju också ganska direkt.

För att gå tillbaka till det väsentliga i det tidigare svaret: Vad nyttar bevis till om en människas hjärta är hårt? En människa som är stöddig och upprorisk, självisk och full av djävulskap skulle vara precis likadan även om döda uppstod framför näsan på honom.
Möjligen kunde man uppnå en skrämseleffekt, men någon omvändelse skulle det inte bli. Omvändelse sker på helt andra grunder, i människans inre, i samvetet, där större tecken än brinnande buskar uppenbarar sig om man lyssnar - där möter vi själva skapelsens Herre/grundelement, om vi mottager honom som den Han är.
...

Men även de "mindre" tecknen sker idag, över hela världen och speciellt då där det finns människor som är värdiga att ta bevisen för vad de är, nämligen som tecken på Guds kärlek och godhet och inte bara som häftiga trollkonster.

Det fanns ju som du kanske läst en kung i Israel som ville se Jesus göra tecken, men han fick inget tecken annat än det han hade mitt framför sig. Och det borde ha räckt därifrån och till evigheten.

Och det står också om att "judarna", dvs det religiösa etablissemanget då, begärde tecken som bevis för att Jesus var Messias, men inget annat tecken gavs dem än profeten Jonas tecken.

Så det är uppenbart utifrån Bibeln att Gud spelar inte sprattelgubbe för att bevisa sin tillvaro för någon. Att han har en tillvaro skall vi förstå ändå, med våra själar som pris.

För dem som tror och har öppna sinnen däremot, även de som är i en tveksam, sökande position, är Gud mer än villig att bevisa sig levande, verklig, god och barmhärtig, precis som han gjorde för lärjungarna och för sina utvalda idag.
__

KATTI, fredagen den 10 augusti 2007, kl. 02:01:

BEVISET PÅ ATT GUD FINNS- ÄR ATT DU FINNS -VI ÄR SKAPADE EFTER HANS AVBILD!


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page