ÄR KRISTENDOMEN EN ELLER FLERA RELIGIONER?

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: RELIGIONER: ÄR KRISTENDOMEN EN ELLER FLERA RELIGIONER?
, söndagen den 14 maj 2000, kl. 11:59:


Henrik
(söndagen den 14 maj 2000, kl. 11:59)

Kan kristendomen verkligen uppfattas som en religion, när den har så många olika riktningar och samfund?

, lördagen den 20 maj 2000, kl. 04:51:


SVAR
(lördagen den 20 maj 2000, kl. 04:51)

HENRIK: Kan skogen uppfattas som en skog, när den har så många olika träd? Ja, olikheten hos träden beror på vilken art de är av, var de slagit rot, vilken mylla de står i, vilka vindförhållanden de utsätts för, etc. Vissa träd står i dålig jord och växer knappt. Andra har blivit krokiga av hårda vindar, men därmed också härdade. Vissa växer snabbt och yvigt, andra växer långsamt och får ett djupare rotsystem. Vissa bär rik frukt, andra bär dålig och ibland t.o.m giftig frukt.
De äldsta träden är döda sedan tusentals och hundratals år. Deras murkna stammar ligger fallna och blockerar framfarten i skogen. Andra står ännu men är maskätna, torra och fulla av skadeinsekter, utan ett levande löv i grenverket. Men ur den mylla de omvandlas till kommer så småningom nya plantor att spira upp.
De friska träden ger skugga och skydd åt mindre växter, blommor, örter, och blir till boningar för fåglar och nyttoinsekter, livets budbärare.
Därutöver sprids frön och frömjöl med vinden i alla riktningar och bidrar till att skogen och grönskan breder ut sig till platser som tidigare varit öknar och kalhyggen.

Detta vet ju varenda kotte :o)
___


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page