Om att döda abortläkare

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: ÖVRIGT: Om att döda abortläkare
Anders, måndagen den 13 december 2004, kl. 22:55:

Är det rätt eller fel att döda abortpersonal?
Är det rätt eller fel att överhuvudtaget döda någon som är på väg att döda någon annan?

Tänk dig att någon knäpp person har tagit någon oskyldig till fånga och är precis på väg att döda den fångna med en kniv. En tredje person, som har en bössa, märker vad som händer och skjuter knäppisen.

Var detta rätt gjort av han med bössan?

Ett foster befinner sig i samma situation som den oskyldiga i berättelsen. Om man får skjuta knäppisen borde man ju få döda abortpersonal också. Eller...? Vad säger du utifrån bibeln?

Sedan undrar jag en till sak också. Varför tror du att de kristna protesterna mot abort så pass lama när man egentligen anser att det är människor med fullt människovärde som avlivas? Kunde man inte t.ex kidnappa gravida kvinnor som tänker abortera sitt barn och låta föda fram det? Det vore väl bättre än att de dör?

Mina förslag här låter nog hårresande för många. Jag kan dock lugna de chockade med beskedet att jag själv inte har tänkt kidnappa eller döda någon men det vore ju konsekvent att göra det om man anser att foster har fullt människovärde såvida inget annat (t.ex olika bibelord) också måste vägas in i ställningstagandet.


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page