HOSIANNA, DAVIDS SON?

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: ÖVRIGT: HOSIANNA, DAVIDS SON?
Jens, Lund, tisdagen den 18 februari 2003, kl. 14:32:

Hejsan!

Kan du förklara vad den vackra sången "Hosianna, Davids son" egentligen handlar om?

SVAR, onsdagen den 19 februari 2003, kl. 23:05:

Hej Jens. "Hosianna" (Matt. 21:9) är enligt 1917 års bibelordförklaring ett hebreiskt uttryck som betyder "Fräls!" eller "Ge lycka!" Senare fick det också betydelsen "Må du leva!" eller "Lev länge!"

I det moderna Sverige kanske man skulle säga "Ha det så bra" eller "Lycka till", men det passar liksom inte när det gäller en gudomlig kung som Jesus. Vi har slutat använda vördnadsfulla uttryck eftersom de förutsätter tro på Gud och respekt för hans utsända.

Easton's Bible Dictionary säger att uttrycket Hosianna ursprungligen användes under den judiska lövhyddohögtiden (se Ps. 118:25.)

Sången är helt enkelt en hyllning till Jesus och ett erkännande av honom som den ättling av kung Davids ätt (och samtidigt av gudomlig härkomst) som Gud skulle sända - dvs Jesus är Messias, judafolkets och hela världens Frälsare.

Så det är klart att det måste bli en fin sång av det.
___

Lennart Palm, söndagen den 29 november 2009, kl. 22:19:

Vem var kung David? Om Jesus var Davids son och
Jesus var Guds son så måste kung David vara lika med Gud?
HälsningaR LENNART


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page