ORDFÖRKLARINGAR

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: ÖVRIGT: ORDFÖRKLARINGAR
, tisdagen den 11 januari 2000, kl. 09:47:


Daniel Persson
(tisdagen den 11 januari 2000, kl. 09:47)

Hejsan Teofilus jag skulle vara hemskt tacksam om du kunde hjälpa mig att grundligt förklara orden: Livskraften och Ordet. Det är jättesvårt att få tag i ordentliga förklaringar. Den här hjälpen skulle underlätta för mig enormt mycket!!
Tack på förhand
Mvh Daniel

, onsdagen den 12 januari 2000, kl. 21:34:


SVAR
(onsdagen den 12 januari 2000, kl. 21:34)

DANIEL: Hej Teofilus (Guds vän). Tyvärr kan jag inte hjälpa dig så mycket, eftersom jag måste veta i vilket perspektiv du vill ha orden förklarade.
Vad gäller "Ordet" chansar jag på att du menar Guds ord, och säger i så fall att Jesus är Guds ord, det som var i begynnelsen, och som när tiden var fullbordad ikläddes människokött och blev vår Frälsare. Och av den orsaken är han de frälstas Livskraft.
___

, lördagen den 29 juli 2000, kl. 13:13:


Daniel Eskilstuna
(lördagen den 29 juli 2000, kl. 13:13)

Hej Teofilus hörde uttrycket "Memento mori" undrar vad det exakt betyder och hur det stavas. Tack på förhand Danne.

, måndagen den 07 augusti 2000, kl. 23:56:


SVAR
(måndagen den 7 augusti 2000, kl. 23:56)

Hej själv Teofilus. Du får nog fråga någon annan om det uttrycket. En vild gissning är att det betyder "plötslig död", men på vilket språk har jag ingen aning om. Tyvärr.
___

Göran Holmberg , fredagen den 29 januari 2010, kl. 10:50:

Hej!
Jag undrar vilken funktion/uppdrag/arbete Teofilus hade i det Romerska imperiet. Vet att han levde i Mindre Asien. Tack för hjälpen
MVH
Göran Holmberg


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page