HAR ALLA EN SKYDDSÄNGEL?

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: ÄNGLARNA: HAR ALLA EN SKYDDSÄNGEL?
, torsdagen den 10 februari 2000, kl. 01:28:


Jacob Lindman
(torsdagen den 10 februari 2000, kl. 01:28)

Har alla en skyddsängel? Isåfall hur många har var och en? Och vill de skydda oss eller måste de bara det? Är de med oss dygnet runt??

, torsdagen den 10 februari 2000, kl. 01:29:


SVAR
(torsdagen den 10 februari 2000, kl. 01:29)

JACOB: Bara de som skall bli frälsta har en skyddsängel. Det kan du läsa om i Hebr. 1:14, Ps. 34:8 och Ps. 91:11 f. Vanligtvis har man nog bara en, men i krissituationer kan ytterligare en eller flera sändas ut till vår hjälp. De vill självklart skydda oss, de känner för oss som vi frälsta känner för varandra. Ja, de är med oss dygnet runt, de sover aldrig och finns outtröttligt vid vår sida.
En sak som jag personligen upplevt, är att de tycker mycket om att höra på våra andliga sånger. När änglar är ute på uppdrag kan de t.o.m stanna till där det förekommer härlig andlig sång, för att lyssna och delta, och sedan styrkta fara vidare till sitt uppdrag :)
___

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 23:33:


Jacob Lindman
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 23:33)

Har du sett en Ängel?
Kan du inte berätta om då när du upplevde Ängeln?

, torsdagen den 24 februari 2000, kl. 04:45:

JACOB: Nej, jag har inte sett någon ängel, så vitt jag vet. Jag menade att man kan uppleva deras närhet i anden, och i atmosfären runt oss.

Däremot har jag upplevt detta två gånger: Jag låg och läste på soffan i mitt vardagsrum, och blev sömnig och lade ifrån mig boken, men glömde att ta av glasögonen. Risken när man gör så är att man kan knäcka bågarna om man lägger sidan av huvudet mot kudden.
Normalt lägger jag då glasögonen på bordet, men den här gången låg de inte där när jag vaknade. Blev väldigt förvånad och tittade över hela bordet och på golvet och kände efter i soffan. Efter en stund fick jag syn på dem uppe på ryggkarmen av soffan, där de låg prydligt placerade.
Jag hade inte lagt dem där, det skulle krävas att jag hade rest mig upp ur soffan och fattat dem med båda händerna för att få dem lagda så perfekt på kanten.
Det är också ett ställe där man aldrig skulle komma på tanken att lägga glasögonen själv, men helt naturligt för någon som lutar sig över en sovande och tar av dem.

Någon hade alltså plockat dem av mig, och lagt dem där. Men vem? Det var ju bara jag där, eftersom jag bor ensam och inte hade något besök just då. Enda förklaringen är att det var Guds ängel som vakade över mig och såg till att ingen skada skedde med dem.

Detta har alltså skett två gånger på exakt samma sätt, men i två olika bostäder. Båda gångerna blev jag oerhört upprymd och nästan knäsvag av händelsen. Man får klart för sig att vi har en Fader i himlen som har omsorg om oss och att hans änglar är oss närmare än vi tror.
...

"HERRENS ängel slår sitt läger omkring dem som frukta honom, och han befriar dem." (Ps. 34:8)

"han giver dem trygghet, så att de få vila, och hans ögon vaka över deras vägar." (Job 24:23)

"Men om en ängel då finnes, som vakar över henne, en medlare, någon enda av de tusen, och denne får lära människan hennes plikt," (Job 33:23)

"Jag vill lära dig och undervisa dig om den väg du skall vandra; jag vill giva dig råd och låta mitt öga vaka över dig." (Ps. 32:8)
___

Caroline Holm, fredagen den 21 januari 2005, kl. 15:47:

Hej. Är Änglar Och Demoner Fiender, Eller Är Det Bara Vad Vi Tror?

Sover Änglar?

Varför Spelar Änglar Harpa?
Kan Änglar Dö?

Majja Mora, torsdagen den 03 februari 2005, kl. 18:24:

Varför kan bara de frälsta ha en skyddsängel?? Jag har 2 skyddsänglar men är ej frälst. Hur kommer detta sig?

Tobias Ruth Avesta, tisdagen den 20 mars 2007, kl. 19:38:

Jag tror att varje litet barn har en ängel. sEN NÄR BARNET ÄR SÅ STORT ATT DET KAN BESTÄMMA SJÄLV OM DET SKA TRO ELLER INTE SÅ AVGÖR DET OM ÄNGELN STANNAR KVAR ELLER INTE. DET HÄR ÄR VAD JAG TROR IALF


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page