ÄR SLUTET HÄR?

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: ÄNDETIDEN: ÄR SLUTET HÄR?
, måndagen den 20 september 1999, kl. 19:10:


igge
(måndagen den 20 september 1999, kl. 19:10)

Få förstår något, precis som det står i Uppenbarelseboken, få ser vad som händer, få omvänder sig... Trots varningar. Jordbävningar, sjukdomar, politiskt maktspel... Är jag tokig som ser det hela tydligt? Millennieskiftet gör inte det hela bättre, det känns än mer ödesmättat. Kommer vi att få VETA, eller kommer vissa att gå under utan att fatta någonting?

, onsdagen den 22 september 1999, kl. 05:14:


SVAR
(onsdagen den 22 september 1999, kl. 05:14)

IGGE: Tiden och stunden avslöjas inte för någon. Däremot kommer de utvalda (Jesu lärjungar) att leva så att de inte kan överraskas av den dagen, medan världens barn kommer att gå mot domen ovetande och oförberedda.


36. Men om den dagen och den stunden vet ingen något, icke ens änglarna i himmelen, ingen utom Fadern allena.
37. Ty såsom det skedde på Noas tid, så skall det ske vid Människosonens tillkommelse.
38. Såsom människorna levde på den tiden, före floden: de åto och drucko, män togo sig hustrur, och hustrur gåvos åt män, ända till den dag då Noa gick in i arken;
39. och de visste av intet, förrän floden kom och tog dem allasammans bort - så skall det ske vid Människosonens tillkommelse.
40. Då skola två män vara tillsammans ute på marken; en skall bliva upptagen, och en skall lämnas kvar.
41. Två kvinnor skola mala på samma kvarn; en skall bliva upptagen, och en skall lämnas kvar.
42. Vaken fördenskull; ty I veten icke vilken dag vår Herre kommer.
43. Men det förstån I väl, att om husbonden visste under vilken nattväkt tjuven skulle komma, så vakade han och tillstadde icke att någon bröt sig in i hans hus.
44. Varen därför ock I redo; ty i en stund då I icke vänten det skall Människosonen komma. (Matt. 24)
___

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page