NATTVARDEN

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: DEN KRISTNA FÖRSAMLINGEN: NATTVARDEN
Petrus, torsdagen den 13 november 2003, kl. 17:00:

Hej igen !!

Har du skrivit någon artikel om nattvarden?
Vad symboliserar nattvarden?
Varför äter vi nattvarden?


Tack på förhand.

SVAR, söndagen den 16 november 2003, kl. 03:41:

Hej. Nej jag tror inte att jag skrivit något här på nätet om Herrens måltid.

Brödet och vinet är symboler, som du skriver, för Jesu kropp och blod. Paulus förklarar detta i 1 Kor. kapitel 10 och 11.

Jesus ville att vi, när vi har särskilda sammankomster, skulle komma ihåg att på samma sätt som mat och dryck ger våra kroppar liv, så gav han med sitt offer våra själar liv. Jesus är näringen för vår andliga människa, han är vårt eviga liv.
Det är inte brödet och vinet som skall fokuseras, utan Jesus, vars kropp dödades för vår hälsas skull, och vars blod utgjöts för våra synders skull.
Detta kan man tillgodogöra sig i tron, utan någon Herrens måltid, men måltiden finns där som en helig påminnelse om evangeliets "huvudstycke", som Paulus kallar det: Att Jesus dog för våra synder.
___


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page