| Johan, onsdagen den 21 juni 2006, kl. 13:59: |
Jag undrar hur ni kristna ser på att judarna anser att Jesus inte uppfyllde alla profetior om vad Messias skulle utföra, och alltså inte kan vara Messias?
| SVAR, onsdagen den 21 juni 2006, kl. 14:18: |
Att det finns vissa judar som inte tror på Jesus som Messias är inte okänt. Det finns också de som tror, och en av dem var Paulus, väl insatt i den gammaltestamentliga läran. Enligt honom och många andra rabbiner och skriftlärda i hans samtid uppfyllde Jesus profetiorna så som de var ämnade för den tiden.
Det är vad Nya Testamentet handlar om, och de kristna judarna har haft enormt mycket mer framgång i att förmedla sitt budskap till världens förändring, än de konservativa judarna.
Gud arbetar på lång sikt och vi är mitt inne i den process som skall fullborda vad som sagts om Messias och det kommande fridsriket.
...
(Johan, om du återkommer med konkreta, eget formulerade frågor utifrån vad du läst på den nämnda sidan, så får vi se.)
___
| Johan, onsdagen den 21 juni 2006, kl. 19:31: |
Isf, är det ok om jag nämner fyra profetior som jag själv kan se att Jesus inte uppfyllde? Skulle vara tacksam om du har lust att besvara dessa.
1. Messias ska återuppbygga templet i Jerusalem.
"...and I will set my sanctuary in their midst forever and my tabernacle shall be with them.." (Ezekiel 37:26 - 27)
2. Messias ska styra under en världsfred.
"...they shall beat their swords into plowshares, and their spears into pruning hooks; nation shall not lift up sword against nation, neither shall they learn war anymore." (Micah 4:3)
3. När Messias styr så kommer det inte att förekomma polyteism.
"And it shall come to pass that from one new moon to another and from one Sabbath to another, shall all flesh come to worship before Me, says the L-rd" (Isaiah 66:23)
4. Messias ska föra alla judar tillbaka till Israel.
"And he shall set up a banner for the nations, and shall assemble the outcasts of Israel, and gather together the dispersed of Judah from the four corners of the earth." (Isaiah 11:12)
| SVAR, torsdagen den 22 juni 2006, kl. 01:08: |
Detta är redan besvarat, men ok.
Som jag skrev arbetar Gud på lång sikt. Messias är en evig person och hans verksamhet sträcker sig över tidsåldrar. Profetiorna du nämner är antingen mitt inne i sin uppfyllelseprocess (3 & 4), eller på väg att påbörjas (1 & 2). Ingenting i profetiorna säger att de skulle uppfyllas på en dag.
Om vi går tillbaka till de äldsta profetiorna om det antika Israels skapelse (t.ex 1 Mos. 13:14-17), så uppfylldes inte heller de på en dag, utan under en lång process. Dessutom är profetiors uppfyllelse alltid beroende av mottagarens villighet att uppfylla de villkor under vilka löftena ges. T.ex förlorade de antika judarna (pga avguderi) sitt utlovade rike till Babylonierna efter bara ca 500 års innehav, trots att löftet var att riket skulle vara för evigt.
Ett annat exempel: Profeten Jona trodde att Nineve skulle förstöras på en dag och klagade på Gud för att han inte uppfyllde profetian om Nineves förstörelse (Jona 3:4). Men Nineves folk hade gjort bättring och fått förstörelsen uppskjuten under sin generations livstid. Förstörelsen kom senare, när deras efterkommande återfallit i de synder som föranlett den profeterade domen.
Så du ser att en profetia behöver inte vara en absolut företeelse, utan den kan sträckas ut i tid beroende på hur mottagaren beter sig.
Och just det är orsaken till varför Jesus inte kunde uppfylla alla profetior om honom genast. Hade dåtidens judiska nation som helhet tagit emot och erkänt honom som Messias, hade han med dem upprättat fridsriket och utgjutit den välsignelse som hela världen skall få del av.
Allt detta har de messianska judarna förklarat för sina bröder, genom tiderna, och du kan läsa om hur bl.a Paulus arbetade med detta i Apg. 28:17-31.
...
Om du inte har en svensk Bibel finns det en här online:
http://bibeltemplet.net/bibelnonline
___
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |