JESU KORSFÄSTELSE

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: JESUS KRISTUS: JESU KORSFÄSTELSE
, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:32:


Johan
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:32)

I både Matteus och Markus sägs att Jesu sista ord på korset var »Min Gud, min Gud, varför har du övergivit mig?».

Men vad betyder det egentligen? Hur kommer det sig att Jesus frågade sin Fader varför denne övergivit honom? Han visste ju att så inte var fallet. Gud var ju _i_ Kristus. Var han så överväldigad av hela mänsklighetens synder som i det ögonblicket hängde på honom? Är månne Psaltaren 22:1 relevant i sammanhanget?

/Johan

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:32:


SVAR
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:32)

JOHAN: Så här vill jag besvara din fråga:

Gud är treenig. När Jesus citerade de profetiska orden ifrån Ps. 22:1 var det en bekräftelse på att försoningsverket förflöt som det skulle, och att Guds Ande lämnat hans kropp, eftersom kroppen blivit gjord till ett skuldoffer på korset. Fadern övergav honom aldrig. Jesus avslutade ju sitt jordeliv med orden "Fader, i dina händer befaller jag min ande."

I den andliga världen skedde förstås inget åtskiljande mellan Gudomspersonerna, men på samma sätt som Jesus kroppsligen blev smord med Guds Ande vid sitt dop, när han överlät sitt kroppstempel åt Anden, på samma sätt övergav Anden detta tempel när det blev räknat för orent genom det ställföreträdande offret.

Sedan när Jesus burit fram sitt blod till Fadern och de tre dagarna förflutit, uppväcktes hans kropp av Gudomen och blev på nytt uppfylld av Anden, denna gång med en ännu större härlighet.
___

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:33:


Annica
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:33)

Hej! Vilken dag dog Jesus?

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:34:


SVAR
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:34)

ANNICA: Jesus dog på långfredagen år 33 e. Kr. Och på söndagens morgon uppstod han.
___

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:35:


Dan Söderström
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:35)

Frid!

Var det en fredag som var före påsken år 33? Kolla och se!?

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:37:


SVAR
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:37)

DAN: Frid och nåd. Om du kan besvara frågan bättre, så får du gärna göra det här.
/Leif

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:38:


Dan
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:38)

Frid!

3 dagar och nätter låg vår Herre i jorden. Det stämmer inte med att han skulle ha dött på en fredag!?
Alltså torsdag!
Dan

, torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:42:


SVAR
(torsdagen den 17 februari 2000, kl. 21:42)

DAN: Saken kompliceras av att det judiska dygnet började kl 6 på kvällen, men jag antar att du har rätt. Jesus dog alltså på torsdagen enligt judisk tidräkning.
Han var i graven under torsdagen, fred.natt, fredag, lörd.natt, lördag och sönd.natt.
___

, onsdagen den 29 mars 2000, kl. 14:15:


Emelie Kurum Eklund
(onsdagen den 29 mars 2000, kl. 13:15)

Kan ni berätta om allt som hände innan och när Jesus korsfästes

, torsdagen den 06 april 2000, kl. 11:24:


SVAR
(torsdagen den 6 april 2000, kl. 11:24)

EMELIE: Det är bättre att någon som var med när det hände får berätta. Läs t.ex lärjungen Johannes egen skildring, från Johannes evangeliums kapitel 18 och framåt. Mera autentiskt kan det inte bli.
___

emma, måndagen den 09 februari 2009, kl. 18:19:

varför skulle jesus dö enligt kristen tro?

SVAR, måndagen den 09 februari 2009, kl. 18:39:

Jesus dog för våra synder, enligt Skriften. Han hade ingen egen synd gjort, men tog på sig mänsklighetens synd och lät sig korsfästas, som ett soningsoffer. Och i och med att han var fullkomligt ren, fullkomligt oskyldig, var hans offer av så stort värde, att det räcker och gäller för oss alla, om vi gör honom, JESUS, till vår ställföreträdare inför Gud och åberopar honom när vi anklagas av fienden, djävulen, eller av vårt samvete.

Men det är inte allt. Vi får förlåtelse för våra synder för Jesu skull, men denna förlåtelse, som kommer ifrån Gud, för också det goda och fantastiska med sig, att den frigör ifrån syndens makt, så att viljan att göra det onda försvinner, och vi blir uppfyllda av en vilja att göra gott, att lämna och överge synden, och leva för Jesus och hans rikssaker här på jorden, i hela vårt liv -

därför att det är rätt, gott, härligt, underbart, meningsfullt, och också kommer att sluta med triumf då vi får gå in i himlen, och se honom, ansikte mot ansikte, och bli förvandlade till hans likhet.
___


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page