| , fredagen den 06 augusti 1999, kl. 05:24: |
Teofilus (fredagen den 6 augusti 1999, kl. 05:24)
Hur uppstod homosexualiteten? Ger Bibeln något svar på det?
| , fredagen den 06 augusti 1999, kl. 05:29: |
SVAR (fredagen den 6 augusti 1999, kl. 05:29)
SKÄNDLIGHETSGUDEN BAAL ÅTERUPPVÄCKS
För att finna svaret på detta måste vi gå tillbaka ända till Noas tid. Det fanns visserligen homosexualitet före syndafloden också, men den dränktes med resten av mänskligheten.
I vårt släkte, som är Noas släkte, finns roten till homosexualiteten att finna i Noas egen familj. Följande bibelord ger en ledtråd:
18. Noas söner, som gingo ut ur arken, voro Sem, Ham och Jafet; men Ham var Kanaans fader.
19. Dessa tre voro Noas söner och från dessa hava alla jordens folk utgrenat sig.
Lägg först märke till formuleringen "MEN Ham var Kanaans fader". Kanaan blev stamfader till folken i landet som bar hans namn, Kanaan, där Sodom och Gomorra låg. Detta "men" som fogas in beträffande Ham, visar att den inspirerade författaren (Mose) såg med andra ögon på Ham, än på Sem och Jafet.
Det är som om han ursäktar sig över att ens behöva nämna namnet. Här kommer orsaken:
20. Och Noa var en åkerman och var den förste som planterade en vingård.
21. Men när han drack av vinet, blev han drucken och låg blottad i sitt tält.
22. Och Ham, Kanaans fader, såg då sin faders blygd och berättade det för sina båda bröder, som voro utanför.
23. Men Sem och Jafet togo en mantel och lade den på sina skuldror, båda tillsammans, och gingo så baklänges in och täckte över sin faders blygd; de höllo därvid sina ansikten bortvända, så att de icke sågo sin faders blygd.
24. När sedan Noa vaknade upp från ruset och fick veta vad hans yngste son hade gjort honom, sade han:
25. "Förbannad vare Kanaan, en trälars träl vare han åt sina bröder!"
26. Ytterligare sade han: "Välsignad vare HERREN, Sems Gud, och Kanaan vare deras träl!
27. Gud utvidge Jafet, han tage sin boning i Sems hyddor, och Kanaan vare deras träl."
28. Och Noa levde efter floden tre hundra femtio år;
29. alltså blev Noas hela ålder nio hundra femtio år; därefter dog han. (1 Mos. 9)
Vad vi ser här, är en tydlig tendens till incestuös homofili hos Ham. Han vände inte bort blicken från sin faders blygd, som vilken normal människa som helst skulle gjort, utan han fann nöje i anblicken. Han gick t.o.m ut och skvallrade för sina bröder om saken. Bröderna gick då in och skylde sin fader, och berättade sedan för honom vad som hänt.
Noa förbannade då Hams yngste son, eftersom han förstod att den unge sonen genom Hams synd skulle ledas in på fördärvets väg.
Man kan anta att detta inte var Hams sista utsvävning. Säkert fortsatte han med övergrepp och perversioner inom familjen, sedan han en gång börjat. Det är inte långsökt att tänka sig Kanaan som ett incestbarn.
Seklen går, och Noas söner och deras släkter breder ut sig. Några hundra år senare kommer Abraham till Kanaans land, och finner då att landet är uppfyllt av avgudadyrkan och sexuella perversioner.
Kanaans ättled bär på Hams synd, och bilden av faderns blygd finns inpräglad i deras sinnen, så att de hänger sig åt phalloskult, homosexualitet och incest.
Abraham får av Gud veta att Kanaan är dömt, och att landet skall ödeläggas för att sedan bli hemvist åt Guds folk Israel (Abrahams ättlingar).
...
I ljuset av detta kan man undra hur det skall gå för vår tids kommande släkten - om det öht blir några fler. Med all den sexuella perversion som väller ut ur tv-apparater, datorer och tidningar rakt in i hemmen, och där små barn exponeras för skamligheter som skulle fått en hora på farfars tid att skämmas - ja, är det inte redan så att vi har ett uppväxande kananitiskt släkte?
Och mitt i denna perversa kultur finner vi en växande avgudakult (Ecce Homo) under sken av gudomskult - precis som i Sodoms och Gomorras land. De dyrkade Baal, vilket betyder "Herre". Men deras herre var en annan herre än den Abraham dyrkade.
Bibeln kallar Baal "skändlighetsguden", eftersom hans tempel var invigda åt både heterosexuell, homosexuell och lesbisk prostitution. Man ägnade sig åt en lössläppt avgudakult, och sin oönskade avkomma offrade man i eld åt Baal.
Vad är det man gör idag? Man ägnar sig åt samma lössläppthet, och avkomman aborteras och offras åt Vetenskapen - en annan av vår tids avgudar.
Det är fråga om en Baalskult i modern tid. Det är fråga om urgammal hedendom, ett förfall så djupt, att det den gången ledde till Sodoms och Gomorras undergång, och till de kananeiska folkens utrotning.
Bibeln säger att Sodom och Gomorra gjordes till ett "varnande exempel för kommande tiders ogudaktiga människor" (2 Petr. 2:6).
I 4000 år har mänskligheten tagit varning av detta, med korta undantag.
Men nu, i denna yttersta tid, håller man på och reser upp Sodoms ruiner igen, globalt, och återinviger skändlighetsguden Baals kult.
Vad kan detta betyda, annat än att tiden är kort, och att denna världsordning går mot sin upplösning? Detta var tecknet Jesus själv gav oss på att slutet var nära: "Såsom det var på Lots tid, så skall det vara i Människosonens dagar."
Lot levde mitt i Sodom, och kunde med knapp nöd undfly dess undergång. Abraham levde utanför Sodom, och det var hans böner som räddade Lot. Vad säger detta oss som är troende idag?
Vi skall följa Abrahams exempel och leva utanför Sodom, dvs inte ta del i den alltmer homosexuella kulturens förfall. Vi skall vara ett avskilt folk, ett heligt och välsignat folk, så att vi med våra böner och vittnesbörd kan dra en och annan "loteran" ut ur Sodom, innan undergången kommer över detta förbannade släktled.
Gud känner dem som likt Lot lider och upprörs i sin själ över de vidriga förhållandena i tiden. De är de som kan räddas, och det är för deras skull bl.a denna websida finns.
Jag ber Jesus att leda några av dem hit, och att de skall finna vägledning, ljus och hjälp i rätt tid här. Ingen vet hur mycket tid som återstår, innan den dom som måste komma, kommer. Den kan begynna redan vid årsskiftet, och den kan börja tidigare eller senare.
Var redo, lev nära Jesus och se till att du är fylld av den Helige Ande. Det är enda sättet att undgå det eld- och svavelregn som är utlovat åt världen i ändens tid. Det kommer, lika säkert som det kom över Sodoms land, och tecknen ser vi, både i skyn och på jorden.
___
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |