| , måndagen den 30 augusti 1999, kl. 15:15: |
Zervan (måndagen den 30 augusti 1999, kl. 15:15)
Om dopet finns olika uppfattningar. Svenska kyrkan, EFS och Missionskyrkan och kanske fler har barndop. Är de kristna (frälsta) enligt dig? Vad händer med dem om de nu inte är det?
Om man nu är övertygad om att vuxendopet är det enda rätta enligt nya testamentets undervisning. Har man den tron anser man förstås att annan tro är fel. Det är ju i sakens natur att om man tror något är rätt måste det finnas annat som är fel. I annat fall är det meningslöst att tro. Eller kan man tro att flera alternativ samtidigt är rätt? Måste man fördöma alla kristna som tror och tillämpar barndop? Eller kan man slänga in en brasklapp och säga som så att även om jag är övertygad om vuxendop kanske Gud har ett annat perspektiv och kan acceptera barndop? Fördelen med det är att jag slipper fördöma mina kristna bröder och systrar. Gemenskap med och kärlek till sina syskor i tron är ju enligt Bibeln.
Visst står det i Markus 16:16: "Den som TROR OCH bliver döpt, han skall bliva frälst." Eftersom innehållet är detsamma bör ju också det omvända gälla att den som blir döpt och tror ska bli frälst. Tro och dop har på så vis alla kristna gått igenom.
| , måndagen den 30 augusti 1999, kl. 21:57: |
SVAR (måndagen den 30 augusti 1999, kl. 21:57)
Det finns bara ett bibliskt dop, och det brukar vi kalla troendedopet. Dopet skall alltså ske i tro, om det skall ha någon betydelse inför Gud.
Bibeln lär att den som kommit till tro skall låta döpa sig till sina synders förlåtelse, och genom denna tros- och lydnadshandling inlemmas man i den frälsta och döpta församlingen.
Det finns mycket att säga om det, men det skall jag inte göra nu. Om någon har ytterligare frågor om detta så är de välkomna att skriva in dem.
Kan en person som bara är begjuten av en präst i kyrkan bli frälst? Självklart, frälsningen börjar ju med tron. Men när man väl kommit till sann tro inser man också att spädbarnsdopet är ett falsarium.
Den som tror kommer att vilja låta döpa sig, i kärlek till Jesus. Det är ett tecken inför hela världen att man vill följa honom och tillhöra honom.
___
| , måndagen den 30 augusti 1999, kl. 23:03: |
Zervan (måndagen den 30 augusti 1999, kl. 23:03)
Jag tolkar ditt svar som att alla de kristna människor som tillhör en kyrka som tillämpar barndop visserligen är frälsta (skönt att höra från dig) men att de inte kommit till en sann tro eftersom de i så fall skulle inse att barndopet är ett falsarium. De har de ju inte insett så länge de inte lämnar sin kyrka och döper om sig som vuxna.
Ditt raka svar är alltså att dessa människor tror och är frälsta men de har inte en sann tro. Jag tolkar det som att de trots allt som troende kristna kommer till himlen men gör det med en osann tro. Rätta mig om jag tolkar fel.
Ett rakt svar och klart svar från dig är att svara klart om dessa människor är frälsta eller inte. Om frälsningen finns inget mellanläge. Det är antingen eller. Eller hur?
| , tisdagen den 31 augusti 1999, kl. 05:54: |
SVAR (tisdagen den 31 augusti 1999, kl. 05:54)
ZERVAN: Man kan aldrig säga om alla människor i en rörelse är frälsta, inte ens bland dem som är döpta. De som har en levande tro är frälsta, och de kommer också att låta döpa sig. Eftersom den levande tron älskar Guds ord, vill den som har den tron följa Jesus i dopet och uppstå till ett nytt liv. Men sitter de fast i ett dött kyrkosystem kan det ibland ta lite tid för dem att komma loss och våga ta steget.
Något omdop är det aldrig fråga om, eftersom spädbarnsbegjutningen inte är något dop.
Det är det rakaste svar som kan ges.
___
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |