| Sofia, onsdagen den 17 maj 2006, kl. 19:25: |
Var folket på GT:s tid helt främmande för treenighetstanken? I så fall; Hur tolkade man t.ex. 1 Mos 1:26, 1 Mos 3:22, 1 Mos 11:7 och Jes 6:8 där Gud talar om sig själv i plural? Hur tolkar judar dessa bibelverser idag? Finns det andra ställen i GT där treenigheten visar sig? (Sonen/Messias som Gud själv och Anden som Gud själv)
| SVAR, lördagen den 10 juni 2006, kl. 02:22: |
Treenighetstanken finns ju inte heller i NT i direkta ordalag. Tanken synes ha varit beslöjad hela tiden, och uppenbaras endast för de utvalda. Dock, tror jag, inte nödvändigtvis precis så som den utformats av de kyrkliga koncilierna.
Guds fulla väsen låter sig helt enkelt inte beskrivas av jordiska människor. Vi får tro vad som står skrivet och tillägna oss det, och sedan får Gud göra resten. Några läror utöver det skrivna skall vi egentligen inte behöva, det är Anden i oss som skall besegra förvillelserna, inte de fint uppställda dogmerna.
Men visst, att Guds väsen är förmer än människans, nog har det varit uppenbart för både GTs och NTs folk, och att det finns en Människoson som är Gudomlig.
Tanken måste ju ha funnits där eftersom det var det gammaltestamentliga Israel som tog emot uppenbarelsen och såg den uppfyllas i Jesus Kristus, om än de mottagande var en mindre skara än vad som förväntats.
___
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |