| , måndagen den 20 november 2000, kl. 13:46: |
En cellgrupp från Helsingborg (måndagen den 20 november 2000, kl. 13:46)
Har rättfärdiga judar utfört dödsstraffen som GT säger är OK?
| , lördagen den 25 november 2000, kl. 02:59: |
SVAR (lördagen den 25 november 2000, kl. 02:59)
Tack för era frågor.
Gud befallde om dödsstraff i vissa situationer i det gamla förbundet, därför att det var enda sättet på den tiden att uppehålla ordning i ett samhälle. Att vi i vår tid kan kosta på oss att benåda grovt kriminella brottslingar beror på att samhället har utvecklats, och att de flesta är laglydiga medborgare som känner sig relativt trygga och litar på polis och myndigheter. Så var det inte för 3500 år sedan, när Gud gav lagen åt Mose. På den tiden var alla nationer militärdiktaturer, krigarsamhällen, och det var de tvungna till för sin överlevnads skull. Det folk som inte kunde försvara sig med vapen gick snart under, eftersom alla tävlade om vilka landområden som skulle tillfalla dem.
En modern motsvarighet är USA, som är en ung nation och fortfarande har kvar mycket av samma mentalitet. När landet skapades var det full konkurrens om landområdena, och alla som kom dit var tvungna att beväpna sig om de ville överleva. Detta lever kvar, men kommer förhoppningsvis att försvinna så småningom.
...
Det hände ibland att den judiska folkarmén tillämpade dödsstraff. Ett exempel är Akan, som medvetet bröt mot ett allmänt förbud i en krigssituation. För att inte anarki skulle bryta ut var folket tvungna att ge honom det straff han mycket väl visste att han ådragit sig. Han blev stenad till döds. (Jos. 7)
En annan gång var det en hädare som blev stenad. Samma sak gällde där, att häda var farligt eftersom det skulle orsaka split bland folket, något man inte hade råd med i krigstider. De unga nationerna var tvungna att hålla ihop kring sin gud och sina ledare, annars skulle snart andra folkstammar få övertaget och kunna skövla, bränna, mörda, våldta och förslava.
Självklart är hädelse också en synd mot Gud, men jag tror inte det var anledningen till dödsstraffet på den tiden. Guds dom kommer ändå över varje människa som syndar, då som nu, och den står Gud själv för.
___
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |