ÖVERGÅNGEN FRÅN GT TILL NT

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: GT OCH NT: ÖVERGÅNGEN FRÅN GT TILL NT
, lördagen den 03 juli 1999, kl. 18:36:


PB, Norrköping
(lördagen den 3 juli 1999, kl. 18:36)

Övergången från GT till NT är synnerligen intressant.

1.Hur visste GUDs utvalda folk dvs Judarna vilka delar i GT (Guds ord) som skulle sluta gälla när NT kom? Förberedde Gud sitt folk på det i GT?
Varför kunde inte Gud förmå sitt eget folk som hade en relativt hög moral och demokrati att förstå denna drastiska lagändring.

2.Strafflagarnas tid i GT var förbi, ändå har ju kyrkan varit synnerligen dömande genom århundraden av korståg och häxbränning. Hur rättfärdigade kyrkan sin grymhet?

Två korta men naggande goda frågor som kräver svar.

ps. Ursäkta felcitatet i min förra fråga, helt mitt fel...jag undrar hur många felcitat det finns i bibeln,du ser ju hur lätt det är att det blir fel :) ds

, lördagen den 03 juli 1999, kl. 18:38:


SVAR
(lördagen den 3 juli 1999, kl. 18:38)

PB: Två intressanta frågor väl värda att besvara här.

1. Gud förberedde sitt folk för det nya förbundet, främst genom profeternas förkunnelse. Titta t.ex i Jeremia...

31. "Se, dagar skola komma, säger HERREN, då jag skall sluta ett nytt förbund med Israels hus och med Juda hus;
32. icke ett sådant förbund som det jag slöt med deras fäder på den dag då jag tog dem vid handen till att föra dem ut ur Egyptens land - det förbund med mig, som de bröto, fastän jag var deras rätte herre, säger HERREN.
33. Nej, detta är det förbund som jag skall sluta med Israels hus i kommande dagar, säger HERREN: Jag skall lägga min lag i deras bröst och i deras hjärtan skall jag skriva den, och jag skall vara deras Gud, och de skola vara mitt folk.
34. Då skola de icke mer behöva undervisa varandra, icke den ene brodern den andre, och säga: "Lär känna HERREN"; ty de skola alla känna mig, från den minste bland dem till den störste, säger HERREN. Ty jag skall förlåta deras missgärning, och deras synd skall jag icke mer komma ihåg." - Jer. 31. (Läs samma text citerad i NT:s Hebr. 8:7 och framåt.)


Men profeterna hade också fått uppenbarat för sig att endast en liten del av "Israels hus" skulle vara öppet för denna förändring. Människor har en tendens att fastna i det förflutna, man är rädd för förändringar. De som uppnått positioner värnar efter ett tag mer om positionerna än om det som förde dem dit.

Det var denna mur av konservatism Jesus mötte när han kom med sitt budskap, och därför blev det, som profeterna hade sagt, bara en liten grupp judiska lärjungar som tog emot sin Messias och det nya förbundet med dess förändringar.
(Se t.ex Jesaja 53, en profetia om förkastelsen av Israels Messias - Jesus från Nasaret.)


2. Orsaken till att kyrkan (obs att kyrkan och församlingen är två skilda ting) återföll i gammaltestamentligt beteende är densamma som för den judiska konservatismen. Efter den första fruktbara tiden av apostolisk frigörelse, inleddes en stagnation bland de etablerade kristna församlingarna, och fram mot 300-talet hade de förkyrkligats, mist klarsynen när det gällde det nya förbundet, och återfallit i en mix av både GT och NT.

Detta var den romerska staten inte sen att utnyttja, för kunde man med maktmedel byggda på GT härska i kristendomens namn, så skulle det medföra politiska fördelar. Den romerske kejsaren Konstantin gjorde därför "kristendomen" (det som senare blev katolicismen) till statskyrka, gav den ett statsavlönat prästerskap, jordiska rikedomar, och jordisk myndighet. Prästerskapet blev statens förlängda arm, och fick överta den roll jupiterprästerna hade haft tidigare.

Det förklarar medeltidens grymheter. Redan i början av denna utveckling drog de kristna som höll fast vid NT:s frihet, ut och bildade fria församlingar. De kallades kättare, vederdöpare, sekterister, mm, och utgjordes av samma slags enkla församlingar som Jesus grundat och som vi läser om i Apostlagärningarna.

Dessa blev omgående utsatta för förföljelse från den etablerade statskyrkan, och det förhållandet fortsatte genom hela medeltiden ända fram till detta århundrade, då kyrkan började mista sin politiska makt.
...


Angående felcitat så kanske du hört talas om Dödahavsrullarna. De hittades 1948 och består bl.a av skrifter från GT, över 2000 år gamla. När man jämförde dem med moderna biblar, fann man att texterna överensstämde in i minsta detalj. Endast stavningen av vissa ortnamn och liknande obetydliga detaljer hade förändrats, medan ordalydelse och budskap var detsamma.

Detta kan tillsammans med gudomlig försyn förklaras med att de uppriktigt troende vördar och respekterar Guds ord så mycket, att de inte vågar ändra en prick av bibeltexten. Detta gäller även de judiska avskrifterna av GT. Noggrannheten vid kopiering har varit minituös, och därför har Guds ord bevarats i sitt ursprungliga skick genom årtusendena.
___

, onsdagen den 08 mars 2000, kl. 20:56:


V
(onsdagen den 8 mars 2000, kl. 20:56)

Hur kan du veta att ursprungskicket bevarats? Var du med när den skrevs eller? Det finns vissa legender om att bibeln faktiskt hade inslag av reinkarnation men det togs bort under avlatstiden. Varför skulle egentligen reinkarnation strida mot den kristna läran?

, måndagen den 13 mars 2000, kl. 23:45:


SVAR
(måndagen den 13 mars 2000, kl. 23:45)

Bortsett från att ovanstående info om Dödahavsrullarna besvarar din fråga, kan jag säga så här:

Jag var inte med, men jag känner någon som var med när Bibeln skrevs. Han heter Jesus och är dess andlige upphovsman. Är det svar nog?

Legender om Bibeln... Läs Bibeln i stället för legenderna om Bibeln. Bibeln är Guds ord till mänskligheten och kan naturligtvis inte förändras av någon människa. Jag har sagt det förut här: Många har försökt förvränga dess innehåll, men endast till priset av sin egen själ. Guds ord består evinnerligen, från släkte till släkte, men människor kommer och går.

Reinkarnation strider mot den kristna läran eftersom reinkarnation strider mot Guds eget ord. Människan lever en gång på jorden, och sedan får hon svara för sitt liv inför Skaparen (Hebr. 9:27). Och utan Jesus som försonare av synderna blir hon dömd till evigt straff.
___

Lili André Gävle, torsdagen den 02 februari 2006, kl. 16:45:

Finns dessa pergamentrullar av NT och GT bevarade någonstans, typ i ett arkiv i ett rum med "specialluft" där rullarna inte förstörs?

SVAR, torsdagen den 09 februari 2006, kl. 02:08:

Ja, det antar jag. Om du söker på nätet efter "Dead Sea Scrolls" och "Textus Receptus" så hittar du säkert den informationen där.
___


Din fråga:


(Hemort frivilligt)
Namn och hemort:  
E-post:

OBS - Om frågan inte anknyter direkt till ovanstående, så gå till en lämplig ÄMNESRUBRIK och skriv den där.
Tänk på att detta inte är ett diskussionsforum. Du får gärna samtala kring frågorna och svaren här:
BIBELSAMTAL







TEOFILUS' BIBELFRÅGOR

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page