HUR SKILJER MAN PÅ FRESTELSE OCH PRÖVNING?

TEOFILUS' BIBELFRÅGOR: HELANDE & HÄLSA: HUR SKILJER MAN PÅ FRESTELSE OCH PRÖVNING?
, fredagen den 20 augusti 1999, kl. 16:23:


Zervan
(fredagen den 20 augusti 1999, kl. 16:23)

Du har skrivit nånstans i inlägg på debattsidan eller som svar på frågesidan, kan ej hitta igen det just nu, att tanken om att Gud prövar människor med t ex sjukdomar för att fostra dem är fel men att den predikan har funnits i kyrkan och att det skadat människor och gjort dem apatiska, passiva och modlösa. Livets ord med sin framgångsteologi har ju naturligtvis starkt vänt sig emot den sortens predikan. Vad jag vet brukar väl kyrkan bibelenligt säga att det är Satan som prövar människor men att Gud tillåter det. Det var ju precis det som hände Job.

Vad jag nu undrar över är vad det gör för skillnad för människor, Job t ex, att det är Satan som prövar med Guds tillåtelse än om det är Gud själv som prövar? Jag menar som så att sjukdomarna, lidandet, plågorna är väl likadana i vilket fall som helst. Och om människorna apatiska av det så blir de väl det i vilket fall som helst. Eller blir man mindre olycklig, rentav lycklig kanske, av tanken på att det är Satan som prövar med Guds godkännande istället för Gud som prövar? Det är ju Gud i båda fallen som avgör hur stora plågorna ska vara och hur länge de ska pågå.

, fredagen den 20 augusti 1999, kl. 21:24:


SVAR
(fredagen den 20 augusti 1999, kl. 21:24)

ZERVAN: Tänk efter - Satan har väl ingen anledning att pröva människor. Det enda han vill är att få dem på fall. Han FRESTAR människor, lockar och kommer med falska förespeglingar. Han sänder tvivel, lögner, fördomar, etc.
PRÖVAR gör man när man vill se ett positivt resultat. Volvo prövar sina bilmodeller, för att se om de håller provet. Klarar bilarna testet, förs de ut på marknaden. Missar de testet, rullas de tillbaka in i fabriken, och får genomgå en ombyggnad.

Om nu Satan kommer och vill fresta en kristen, så kan det hända att Gud tillåter det, för att pröva den kristne. Han tillåter aldrig att prövningen är över vår förmåga, och han håller noga koll på att Satan inte gör något extra fuffens.

Så prövningen slutar oftast med att Satan får stå med lång näsa och se den kristne klara både frestelsen och testet. Sedan dukar Herren ett bord åt sitt barn i ovännens åsyn, och änglarna betjänar runt bordet.

Gud vill inte plåga någon, lika lite som en förälder vill plåga sina barn. Men skall vi lära oss något, måste vi förstås testas.

Prövningar som kristna kan råka ut för är förföljelser, anklagelser, ekonomiska prövningar, prövningar från falska bröder, missförstånd, förtal, osv. Vi kan också prövas genom sjukdomssymptom, och olyckstillbud.
Poängen i detta är att den kristne som lever i seger går igenom de här frestelserna och prövningarna utan att falla. Utan att falla i synd, utan att fara vilse, utan att bli sjuk, utan att falla i olycka, osv.

Den däremot som har glipor i rustningen, kan falla igenom i testet. Då råkar man ut för snöpliga nederlag, och man får rulla in i fabriken igen, för korrigering och reparation.
...

Vad jag än har skrivit tidigare, så känner jag inte riktigt igen din beskrivning av det. Jag måste veta exakt vad det var om jag skall kunna kommentera det.
Vad kyrkan har sagt och inte sagt är ovidkommande. Här handlar det ju om vad Bibeln säger, och om vad den väckelsekristna församlingen skall tro på.
___

, torsdagen den 26 augusti 1999, kl. 10:45:


mr_per@hotmail.com
(torsdagen den 26 augusti 1999, kl. 10:45)

Förstår jag detta med sjukdomsprövningarna rätt så
anser du och bibeln att det är Satan som frestar människor med sjukdomar under övervakning av GUD som ser detta som en bra möjlighet att pröva den utvalda människans GUDstro.
Och GUD låter aldrig sjukdomen bli så svår att inte människan klarar detta med en stark GUDstro säger du och bibeln, detta gallrar ut de starkast troende människorna precis som GUD vill, de GUDs-svaga faller bort till Satan.
Satan är ingen grön frestare utan han har varit med länge och känner till detta fenomen och han vill få människorna att tro att det inte finns någon GUD eftersom de inte får hjälp med sin sjukdom så fort som dom önskar.
Vad händer då med de stackars människorna som blir frestade och prövade?Jo det finns flera alternativ här följer några:
1. Är man kristen innan och sjukdomen går över får man troligen en starkare GUDstro.
2. Är man inte kristen utan tillhör någon annan trosuppfattning så ökar troligen tron på den "falska" GUDen.
3.Är man tvivlare så tackar man kanske den GUD som
ligger varmast om hjärtat och det beror ju på ifrån vilken kultur man kommer.

Vad jag förstår har ju inte Satan någon anledning att fresta människor med sjukdomar i områden där människorna redan har fallit ifrån den "rätta" GUDen.
Och det är typiskt att det är i dessa områden sjukdomar förekommer mest, alltså är den inte Satan som frestar utan det är arvssynden som Adam och Eva ställde till med som slår hårdast i många av utvecklingsländerna som bekänner sig till falska gudar.
Så med andra ord så är det bara i de redan kristna områdena Satan använder detta knep för att vända troende från GUD.
Och då undrar jag:
De människor som avlider i sin sjukdom i den kristna delen av världen har dom för dålig GUDstro för GUD så att GUD ger Satan deras själar?
eller var det arvsynden i kombination med dålig GUDstro som blev deras öde?
Vad har Satan för glädje av att ta livet av någon människa? Han borde rimligen tycka att det är bättre om människan kan leva vidare i Satans tjänst eller hur? Om Satan så enkelt får tag på själar så är det ju bara för den gode Satan att ge människorna den ena svåra sjukdomen efter den andra och plocka hem själar, om jag vore i Satans kläder så skulle jag ge alla människor Ebola-viruset för då förblöder man inom några dagar och då måste man ha en mycket stark GUDstro för att orka kämpa emot?
Så bibelns resonemang om sjukdomsprövningar ser jag som helt orimligt, teorin faller ju på eget grepp,jag blir bara förvirrad av att höra så orimliga förklaringar. Kan du reda ut denna prövning och frestelse teori lite mer i globalt perspektiv så man får veta vad som är syftet med denna form av plågor?

, fredagen den 27 augusti 1999, kl. 04:38:


SVAR
(fredagen den 27 augusti 1999, kl. 04:38)

MR PER: Du krånglar till det för mycket. Jag kan inte svara sammanhängande på en sådan lång fråga.
Först och främst är inte en sjukdom en frestelse. Men en frestelse kan leda till synd, som leder till sjukdom.
När det gäller prövningar från Gud så är det bara frälsta eller de som är på väg att bli frälsta, som utsätts för dem. Övriga människor frestas, men prövas inte.
Det finns ingen kristen del av världen. Hela världen är i den ondes våld. Däremot finns det människor i världen som är frälsta och fria från Satans makt. Men de lever fortfarande i denna värld där förgängelsens och dödens makt genom syndafallet råder.

En kristen kan avlida i en sjukdom utan att förlora sin själ. Kroppen kommer ändå förr eller senare att skatta åt förgängelsen, så det är ingen större förlust. Det är bättre att gå till himlen lytt och halt, än att med hela kroppen i behåll kastas i det brinnande Gehenna, säger Jesus.
Men detta hindrar inte att vi söker hälsa för våra kroppar och tror Guds löften. Det är först när det hela ställs i ett motsatsförhållande, som själen måste prioriteras.

Satan tar helst livet av människorna på en gång, men det har han inte tillåtelse att göra. Även han måste, om än motvilligt, underordna sig Guds villkor. Han spelar på människans benägenhet till synd. Kan han locka människan in i synd och laster, då kan han genom dessa fördärva och till slut ta hennes liv, i förtid.
Men det är dock människan själv som råder över sitt öde. Ingen är tvungen att falla för frestelser.

Att du inte förstår detta riktigt beror på att du inte tror. Vill man inte tro är det väldigt svårt att förstå sig på någonting öht. Och Jesus har bestämt att detta skall vara ett mysterium för de utomstående, tills dess de vill omvända sig. Då skall pusselbitarna börja falla på plats, och då skall Guds härlighet bli synlig.

Tro att Gud är alltigenom god, och att han aldrig skulle göra något ont mot dem som älskar honom. Lita på det, och låt tvivlen fara all världens väg, i Jesu namn.
___

Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only
Administer Page