| , söndagen den 18 juli 1999, kl. 19:46: |
zervan (söndagen den 18 juli 1999, kl. 19:46)
Ibland eller ganska ofta hör man talas om underverk som händer. Man behöver inte gå i kyrkan, det räcker med att läsa kristna tidningar. Senast var det människor som fick guldtänder och ingen förstår varför just tänder och varför detta inträffar. Gud är humorist är kanske förklaringen. På samma sätt som vineyardrörelsen utmärkt sig genom människor som faller och skrattar. Om underverken sägs det också att de är väl dokumenterade. Läkare konstaterar att sjukdomar försvunnit.
Frågar man folk i allmänhet om underverk är säkert de allra flesta mycket skeptiska. Nyligen diskuterade man den eventuella förekomsten i ett program på tv. Troende tror men inte andra. Min fråga är helt enkelt varför ingen lägger fram bevisen? De flesta respekterar ju läkare som representanter för naturvetenskapen. Om nu dessa ser underverk inträffa är väl saken praktiskt taget klar? Programmet på tv var seriöst och de kunde ju tagit med en läkare för att dokumentera.
| , tisdagen den 20 juli 1999, kl. 21:17: |
SVAR (tisdagen den 20 juli 1999, kl. 21:17)
ZERVAN: Man har nog gjort en del försök att lägga fram bevis, men det har visat sig att folk i allmänhet och "experter" i synnerhet inte tror ändå. Människans uppfinningsrikedom är stor när det gäller att förneka det uppenbara. Läkare tänker nog två gånger innan de ställer upp på sådan bevisföring, eftersom de riskerar att bli förlöjligade och inte längre tagna på allvar.
De helade själva vet vad de upplevt och ser ingen anledning att bevisa något. Deras ord borde väl vara nog?
Jesus säger i ett sammanhang, att även om döda skulle uppstå, så skulle vissa människor ändå inte låta sig övertygas.
Underverken är ett uttryck för Guds kärlek till de svaga och behövande. De får se, inte vad de begärde, utan vad de desperat behövde.
Motivet måste vara rätt.
___
| Jimmy Töreboda, onsdagen den 26 september 2007, kl. 14:10: |
Här sker Mirakel på löpande band !!
http://kraftkallan.org/HelandeMirakelSidan.htm
| Administrator's Control Panel -- Board Moderators Only Administer Page |